Özellikle son zamanlarda içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci boyunca toplumun çok büyük bir çoğunluğu vaktinin büyük bir kısmını ev içerisinde geçirmeye başladı. Bu süreçte, daha önceden de var olan ancak çok tercih edilmeyen uzaktan/evden çalışma durumu da artık bir tercihten ziyade, zorunluluk gibi bir hal aldı. Bu süreçte, ihtiyaçların karşılanma şekilleri, alışveriş alışkanlıkları da doğal olarak değişti. Buna bağlı olarak, “temassız teslimat” ibaresi da hayatımıza girdi. Yemek siparişlerinde, kargolarda, temassız teslimat ifadesini sıkça duyar olduk. Temassız kredi kartları ile ödeme, ve online ödeme kanallarının da kullanımında oldukça yüksek bir artış meydana geldi.

E-ticaret sektöründe rekor büyüme

Tabii ki sağlığımızı korumak ve riskleri ortadan kaldırmak için temassız teslimat olgusu şu anda toplumumuz ve bizler için hayati önem taşıyor. Pandemi sürecinin bir sonucu olarak satınalma alışkanlıklarının değişmesi, insanların giyim, elektronik, kozmetik gibi ihtiyaçlarının yanı sıra, temel ihtiyaç malzemeleri ve market alışverişleri için de e-ticaret platformlarına yönelmelerine sebep oldu. Bu sayede, süreç boyunca e-ticaret sektörü son aylarda çok ciddi bir büyüme gösterdi. Daha önceki zamanlarda da e-ticaret siteleri sıklıkla kullanılıyordu, ancak sürecin etkisiyle eskisine nazaran çok daha yüksek satış miktarları söz konusu. Buna bağlı olarak e-ticaret platformlarının çok daha fazla kargo ihtiyacı meydana geldi ve kargo süreçlerinde sürekli olarak aksaklıklar ve olumsuzluklar meydana geldi, halen de geliyor.

Daha önce, her 10 kişiden 3 kişi online alışveriş yaparken bu süreçte bu sayı 4 e yükseldi. Aynı zamanda market ve gıda ürünleri de tercih sıralamasında 6’dan 3’e yükseldi. Pandemi sürecinin ilk 3 haftasında e-ticaret satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %160, süpermarket satışlarında ise ilk 3 haftada ortalama %76 gibi olağanüstü bir yükseliş gösterdi. Süreçle beraber birçok e-ticaret platformu da hızlı teslimat özelliğini entegra etmiş durumdalar. Tüketiciler tarafından bu süreçte hızlı teslimat seçeneğini %40 daha fazla kullanılmaya başladı.

Covid-19’un e-ticareti nasıl etkilediğini anlatan yazıyı inceleyebilirsiniz

Büyüme Devam Ediyor

Şu anda karantina süreci bitmiş durumda ve eskisi gibi dışarıya çıkıp alışveriş yapabiliyor, gezebiliyor, yiyip içebiliyoruz. Ancak buna rağmen e-ticaret sektöründe görülen bu olağanüstü büyümede bir gerileme veya azalma gözlemlenmedi. Giyim, teknoloji, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra artık market ve temel gıda ihtiyaçları için de online platformların kullanılması bir alışkanlık haline geldi diyebiliriz.

Bu süreçte mevcut e-ticaret platformlarına yüzlerce yeni platform daha eklendi. Pandemi süreci boyunca kurulan e-ticaret platformları önceki zamanlara göre tam 2 kat artmış durumda. 2020 yılının ilk 5 ayında e-ticaret hacmi, geçtiğimiz senenin ilk 5 ayına göre %48lik bir artış göstererek 63,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Mart-nisan ve mayıs aylarının toplamında, geçen seneye göre e-ticaret platformları ile gerçekleştirilen gıda ve market alışverişleri 6 kat büyüdüğü de gözlemleniyor. Buna bağlı olarak da, 2020 yılının sonunda genel olarak e-ticaret hacminde ve yemek/gıda sektöründe %50lik bir büyüme de öngörülüyor.

Durum ne olursa olsun, pandemi süreci insanların çok yüksek bir çoğunluğunun satınalma ve alışveriş alışkanlıklarında değişiklikler meydana getirdi, e-ticaret sektörünü çok büyük derecede hareketlendirdi ve büyüttü, temassız teslimat ve temassız ödeme alışkanlıkları kazanmamızı sağladı. E-ticaret sektöründeki bu büyüme hız kesmeden devam edecektir. Kurulmuş ve kurulacak olan yeni işletmelerin çok büyük bir çoğunluğunun da e-ticaret sistemine geçecekleri öngörülebilir.

Kargo sektöründe de mevcut kargo firmalarının kapasitesinin talebi karşılayamaması, yeni kargo firmalarının kurulmasına, farklı teslimat yöntemlerinin de doğuşuna sebep olabilir. E-ticaret var oldukça, kargo sektörü büyümeye ve ihtiyaç duyulmaya devam edecektir. İhtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilmek için halihazırdaki sistemin geliştirilip, temassız teslimat ilkesinin iyice benimsenmesi ve tüketicilerin memnuniyet seviyesinin artırılması hedeflenmelidir.