Siteler için Su Tasarrufu Önerileri

Su günümüzde en çok dikkat etmemiz gereken ihtiyaçlarımızdan birisidir. Hem bütçemize zarar vermemek hem de dünyamızı korumak amacıyla su konusunda mutlaka tasarruf yöntemlerini izlemeliyiz.

Bugünkü yazımızda sizlere siteler için su tasarrufu önerilerinden bahsedeceğiz. Sitelerde tasarrufun dengeli ve anlamlı bir biçimde halledilmesi için israf ve ekstra tüketim yapılan alanlar tespit edilmelidir. Bu tespitten sonra mutlaka bazı önlemler alınmalıdır.

Siteler de en çok su kullanılan alanlardan birisidir.

site yönetimleri için su tasarruf önerileri

Yaşam alanlarında tasarrufu ve karı arttırmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Gereksiz su kullanımlarının tespit edilmesi ve bunun kontrol altına alınması.
  • Sitedeki temizlik ihtiyacının tespit edilmesi ve planlanması. Gereksiz yere temizlik yapılmaması bu sayede doğan su tüketiminin de azaltılması.
  • Su tasarrufu için tasarrufun önemini belirten uyarıları siteye asmak. Site toplantılarında bu husus hakkında konuşmak.
  • Fotoselli musluk kullanımının önerilmesi. Ortak yaşam alanlarında yer alan muslukların fotoselli yaptırılması su tüketimini ciddi oranda azaltacaktır. Her ne kadar fotoselde ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da uzun vadede bu musluklar yatırımı karşılamakta ve ileride de tasarruf etmeyi sağlamaktadır.
  • Su tesisatları ve tuvalet rezervuarlarının sürekli olarak kontrol edilmesi ve bakımlarının yapılması. Bu kontroller zamanında yapılmadığında ciddi tüketime yol açmaktadır, bu nedenle profesyonel bir firma tarafından düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.
  • Tuvaletlere tuvalet kağıdının atılması engellenmek. Çünkü bu kağıtların gidebilmesi için iki kere sifonu çekmek durumunda kalınmaktadır. Sifon günde bir kez amacı dışında çekilirse yılda 16 ton su harcanmış olur.
  • Tasarruflu çift basmalı sifon sistemi önerilmelidir. Bu sitelere yarı yarıya su tasarrufu sağlayacaktır.
  • Sitede yer alan muslukların damlatmadığından emin olmak gerekmektedir. Saniyede bir damla damlatan musluk yılda 1 ton anlamına gelir. Eğer su faturalarında bir önceki aya göre bir fazlalık varsa, tesisatta kaçak olabilir. Bu durumu çözmek için bir an önce tesisatçı çağırarak duruma müdahale etmelisiniz.

Daha fazla kontrol, ekstra güvenlik ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ AL